Jäsenkirje 1/2012

                                                                                                                                                                                                      7.2.2012

 

RUNEBERGISTÄ LEINOON – Kevätkausi täynnä musiikkielämyksiä


Kutsu vuosikokoukseen pe 17.2.2011 klo 17:30 Turun Konserttitalolle

Turun filharmonisen orkesterin ystävät ry:n sääntömääräisen vuosikokous pidetään perjantaina 17. helmikuuta klo 17:30 Konserttitalon Studiossa (sisäänkäynti Sibeliuskatu 2 A) ennen illan sinfoniakonserttia, jonne kokoukseen osallistujat saavat ilmaisen lipun. Konsertissa kuullaan elämänläheistä musiikkia Lisztiltä, Busonilta ja Nielseniltä Ira Levinin johdolla.

Yhdistyksen vuosikokouksessa käsitellään sääntömääräiset vuosikokousasiat, ks. tarkemmin kirjeen lopusta: Vuosikokouksen kokouskutsu/esityslista. Jos sinulla on ehdotuksia seuran toimintaan tai olet kiinnostunut hallitus- tai toimikuntatoiminnasta, niin ota yhteyttä puheenjohtaja Leena Saloon (gsm 0400 528 357) ennen kokousta. Hallitustoimintaan etsitään sihteeriä ja yhdistykselle uusille verkkosivujen tekijää/suunnittelijaa.

Tervetuloa sankoin joukoin!

Matka Kansallisoopperan Pelléas ja Mélisande –esitykseen ma 26.3.

Aphila järjestää pitkästä aikaa jäsenmatkan Kansallisoopperaan. Kyseessä on maaliskuussa
ensi-iltansa saava Claude Debussyn v 1902 säveltämä ainoa ooppera, Pelléas ja Mélisande,
jota ei ole Suomessa esitetty ”miesmuistiin”, eli viimeksi 1958. Näin sanoo Wikipedia teoksesta ”Sävellys on Debussyn vastaus wagnerilaisille oopperoille. Maurice Maeterlinckin näytelmään perustuva ooppera vaikutti suuresti nuoreen ranskalaiseen säveltäjäpolveen, mm. Maurice Raveliin, ja oli jotakin aivan uutta länsimaisen taidemusiikin historiassa.”

Järjestämme Turusta linja-autokuljetuksen, lähtö Aurakatu 2 klo 15.50. Bussimaksu on
max 25 €/hlö ja se peritään bussissa. Lopullinen bussimaksu riippuu matkustajien lukumäärästä. (edellyttää vähintään 22 lähtijää). Oopperalippuja välitetään vain bussissa tulijoille. Aikainen lähtö jotta ehtisimme klo 18.15 alkavaan teosesittelyyn Kansallisoopperassa.

Voit valita kolmesta hintaryhmästä:
Hintaryhmä B, permannon parhaat paikat (keskellä) á 80 e
Hintaryhmä D, 2. parven parhaat paikat (rivit 2-4) à 70 e
Hintaryhmä G 3. parven keskiosa (riviltä 1) à 34 e

Ilmoittaudu mukaan ensi tilassa ja viim. 15.2. Peter Häggblomille (tämän matkan matkanjohtaja) sähköpostitse peter.haggblom@kolumbus.fi tai tekstiviestillä 041-5023984.
Muista ilmoittaa ilmoittautumisen yhteydessä hintaryhmä, mistä haluat lippusi. Saatuasi vahvistuksen matkan toteutumisesta, maksa oopperalippusi yhdistyksen tilille S-pankki IBAN: FI59 3939 0010 7117 45, SWIFT/BIC: SBANFIHH (vanha numerointi 393900-10711745). Maksun viesti ”Pelleas”.

Voit ottaa ystäväsikin mukaan matkalle samaan hintaan. Matkalle voivat ilmoittautua samaan jäsenhintaan myös Suomen Wagner-seuran jäsenet ja muiden Turun seudun musiikkiseurojen jäsenet.

 

Aphila tutustuu uuteen su 1.4. Helsingin Musiikkitaloon


Aprillipäivänä su 1.4. aphilalaisilla on mahdollisuus yhdessä tutustua Helsingissä sijaitsevaan uuteen Musiikkitaloon ja sen akustiikkaan. Aphila järjestää matkan su 1.4. klo 16.00 Musiikkitalon konserttisalissa alkavaan konserttiin. Kyseessä on Helsingin  Barokkiorkesterin 15-vuotisjuhlakonsertti. Ohjelmassa on Haydinin Die letzten Worte ja muita tuttuja teoksia menneiltä vuosilta. Solisteina kuullaan mm. sopraano  Anna-Kristiina Kaappolaa, altto Essi Luttista, tenori Tuomas Katajalaa ja basso Jouni
Kokoraa. Konsertin liput maksavat 23 € ja ohjelma 2 €.

Matkalle lähdetään Grandellin bussilla klo 13.00 Aurakatu 2:sta, ja paluu konsertin jälkeen
samaan paikkaan, viimeistään klo 21. Matkan hinta on 25 €. Ilmoittaudu ja varaa paikkasi
pe 17.2. mennessä
Berit Valtoselle joko sähköpostilla berit.valtonen@gmail.com tai tekstiviestillä numeroon 040 596 5848. Voit ilmoittautua myös vuosikokouksessa. Kun saat vahvistuksen paikastasi, niin voit maksaa matkapaketin 50 € (sis. konserttilippu ja –ohjelma sekä bussimatkat) yhdistyksen tilille: S-pankki 393900-10711745 (IBAN: FI59 3939 0010 7117 45, SWIFT/BIC: SBANFIHH).

 

Kevään etu jäsenkortilla

  Perjantain 16.3. konserttiin ystävä mukaan eli kaksi yhden hinnalla. Illan teemana on  Elämän ja kuolema tanssin pyörteissä. Ohjelmistossa on muun muassa Tshaikovskin   Romeo & Julia –alkusoittofantasia. Illan kapellimestari on Bojan Sudic ja solisti   pianisti Juho Pohjonen, joka soittaa Simicin Zodiac-pianokonserton.
Tulossa vielä keväällä

Toukokuussa tutustumme Wäinö Aaltosen museon avautuvaan kesänäyttelyyn Yhtä juhlaa!  Näyttelyssä on esillä juhliin ja juhlakulttuuriin liittyviä teoksia aina 1800-luvulta viime vuosina valmistuneisiin. Lisätietoja seuraavassa jäsenkirjeessä ja sähköpostilla.

Aphila on Facebookissa

Löydät Aphilan myös sosiaalisesta mediasta eli Facebookista, osoitteesta   http://www.facebook.com/groups/126996224050359/  Sivuilla julkaistaan jäsenistöä kiinnostavista asioista. Sinne voi kommentoida
jäsentapahtumia tai fiilistellä konsertteja. Tule mukaan ja tykkää Aphilasta!  Tervetuloa liittymään Aphilan omaan Facebook-ryhmään!

 

Oopperamatkoja Suomen Wagner-seuran kanssa

  Tupla-Parsifal viikonloppu 4.-6.5.2012 Kööpenhamina & Malmö

   Huom. Tälle matkalle on enää muutama paikka jäljellä. Ota yhteyttä ensitilassa Peteriin
sähköpostilla peter.häggblom@kolumbus.fi tai puhelimitse 041 5023984.

 Matkalla on mahdollista nähdä yhden viikonlopun aikana samasta oopperasta kaksi aivan eri produktiota. Kyse on Parsifalista, joka on koettavissa Kööpenhaminassa pe 4.5. klo 17.00 uudessa oop­peratalossa. Kyseessä on tuore Keith Warnerin ohjaus, dramaturgina on Barry Millington.  Ja toinen esitys on seuraavana päivänä Malmössä la 5.5. klo 18.00 Malmön oopperassa (ohj. Stefan Johansson). Viimemainittua oopperaa ja oopperataloa johtaa seuramme uusi kunniajä­sen Leif Segerstam.

Molemmat oopperatalot ovat näkemisen arvoisia. Kööpenhaminan Operaen on maailman uusimpia oopperataloja, jonka on suunnitellut tanskalainen arkkitehti Henning Larsen. Malmön Operan sali vuodelta 1944 kuuluu Pohjoismaitten suurimpiin.

Matka tehdään lentäen Helsingistä Kööpenhaminan Kastrupin kentälle Norwegianilla. Helsinki-Vantaan kentälle ei ole yhteiskuljetusta. Asumme Kööpenhaminassa neljän tähden hotellissa Clarion Collection Neptun (os. Sankt Annae Plads18-20). Hotelli sijaitsee hyvällä paikalla Kööpenhaminan Nyhavnin alueella ja hyvin lähellä lauttapysäkkiä, josta pääsemme perjantaina Havnebussenilla kätevästi oopperataloon (Holmen). Lentokentältä ja kentälle pääsee kätevästi metrolla tai taksilla (ei sis. hintaan). Kongens Nytorvin metroasemalle on alle 0,5 km. Malmön oopperaan ja takaisin pääsemme lauantaina junalla Øresundstog (ryhmälippu n 15-20 e/hlö m/p + tarvittaessa taksi asemille). Oopperakuljetukset eivät sisälly matkan hintaan. Voimme tehdä matkan ryhmänä ja lähteä hotellilta n klo 16. Meille on varattu Kööpenhaminan uuden oopperatalon esittely su 6.5. n klo 12.45-14.15 (sis. matkan hintaan).

Matkan hinta (sis. lennot, majoituksen hotellissa 2 hh ja opastus) on 398 e /hlö, yhden hengen lisä on + 115 e/hlö. Sen lisäksi tulee hinta oopperalipuista. Kerro varauksen yhteydessä, mitkä liput haluat: Kööpenhaminassa liput 80/120 € ja Malmö 60 €. Tee varaus mahdollisimman pian. Maksa varauksen yhteydessä, kun saat meiltä vahvistuksen, että mahdut mukaan, ennakkoa 100 e/hlö (= omavastuu, jota ei palauteta) ja loppumaksu 15.2.2012. mennessä Suomen Wagner-seuran matkatilille ÅAB 660100-1205046 eli uuden numeroinnin mukaan: IBAN: FI67 6601 0001 2050 46 SWIFT/BIC: AABAFI22. Lennon vastuullinen matkanjärjestäjä Pohjolan Matka, Kuopio, joka lähettää kullekin sähköpostitse elektronisen lentolipun. Oopperalippujen jako tapahtuu hotellilla.

 

Helsingin Juhlaviikkojen Tristan & Isolde 18.8.2012

Voit varata Peterin (sähköpostilla peter.häggblom@kolumbus.fi tai puhelimitse 041 5023984) kautta 24.2. mennessä liput Helsingin Juhlaviikkojen Tristan ja Isolde –ooppera-esitykseen Musiikkitalossa la 18.8.2012. Esitys alkaa klo 18 ja kestää n 5 tuntia. Turusta on esitykseen linja-autokuljetus; lähtö Aurakatu 2, klo 15.00 ja illalla paluukyyti Turkuun. Bussimaksu peritään bussissa. Lopullinen maksu (max. 25 e/hlö) riippuu matkustajien lukumäärästä. Jos olet Turusta (tai matkan varrelta), niin kerro varauksen yhteydessä. Oopperalippuja välitetään vain bussilla tuleville.

Kyseessä on Peter Sellarsin vuonna 2004 valmistunut ohjaus, jota johtaa Esa-Pekka Salonen. Salonen on johtanut produktiota ympäri maailmaa Pariisin oopperasta Los Angelesiin, Luzerniin ja Lontooseen. Liput ovat jäsenhintaan 170 e (norm 175 e). Ei- Suomen Wagner seuran -jäsenten lippujen hinta on + 5 e/lippu. Pyydämme maksamaan lippusi heti (viite ”Juhlaviikot”), kun olet saanut meiltä vahvistuksen että tilaamasi lippu on OK, Suomen Wagner –seuran tilille IBAN: FI67 6601 0001 2050 46, SWIFT/BIC: AABAFI22 (vanha numerointi ÅAB 660100-1205046).

Lisätietoja molemmista matkoista: http://www.suomenwagnerseura.org/matkat/

 


Muista hyödyntää Aphilan tapahtumat ja muista jäsenetusi!

Lisätietoja: http://www.aphila.fi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turun filharmonisen orkesterin ystävät ry                           KOKOUSKUTSU / Esityslista

Åbo filharmoniska orkesters vänner rf                                     MÖTESKALLELSE / Föredragningslista

 

VUOSIKOKOUS / ÅRSMÖTE

 

Aika/tid               perjantaina 17.2.2012 klo 17:30 / fredagen den 17 februari 2012 kl. 17:30

Paikka/plats   Konserttitalon Studio / Konserthusets Studio

Sibeliuksenkatu 2 A  / Sibeliusgatan 2 A

 

1

Kokouksen avaaminen / Öppning av mötet

 

2

Kokouksen järjestäytyminen / Konstituering av mötet

valitaan kokoukselle puheenjohtaja, sihteeri, kaksi pöytäkirjantarkastajaa
ja tarvittaessa ääntenlaskijaa / val av mötets ordförande, sekreterare,
två protokolljusterare och eventuella rösträknare

 

3

Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus / Mötets beslutförhet

 

4

Kokouksen esityslistan hyväksyminen / Godkännande av föredragningslistan

 

5

Esitetään vuosikertomus, tilinpäätös ja toiminnanntarkastajien lausunto 2011 /

Föreläggande av bokslut och årsberättelse 2011, samt verksamhetsgranskarens berättelse.

 

6

Päätetään tilinpäätöksen vahvistamisesta ja vastuuvapauden myöntämisestä hallitukselle ja muille vastuuvelvollisille / Beslut angående fastställandet av bokslutet och beviljandet av ansvarsfrihet för styrelsen och övriga redovisningsskyldiga.

 

7

Vahvistetaan toimintasuunnitelma, tulo- ja menoarvio sekä liittymismaksun ja jäsenmaksun suuruudet vuodelle 2012 / Fastställande av verksamhetsplan, budget och storleken på anslutningsavgiften och medlemsavgiften för år 2012

 

8

Valitaan hallituksen puheenjohtaja ja muut jäsenet /

Val av styrelsens ordförande och övriga medlemmar

 

9

Valitaan yksi tai kaksi toiminnantarkastajaa ja heille varamiehet /
Val av en eller två verksamhetsgranskare och deras suppleanter.

 

10

Jäsenten terveiset yhdistyksen hallitukselle/Medlemmarnas önskemål till styrelsen

Kokouksen päättäminen / mötets avslutande.

 
AphilA
Turun Filharmonisen orkesterin ystävät ry
Turun konserttitalo
Sibeliuksenkatu  2
20100 TURKU
http://www.aphila.fi

Comments are closed.