Jäsenkirje 1/2016

APHILA TIEDOTTAA

Yhdistyksen vuosikokous pidetään torstaina 11.2. klo 17.30 Ravintola Teinissä, Klubi-kabinetissa.

Yhdistys tarjoaa kahvit ym. Kaipaamme myös uusia jäseniä hallitukseen – ehdota tai tule ehdolle! Kokouksen osallistujille tarjoaa Turun filharmoninen orkesteri lipun illan Katedraali soi -konserttiin. Pyydämme ilmoittautumaan konserttiin viim. ma 8.2. etukäteen konserttilippujen määrän varmistamiseksi Leena Salolle, puh 040 052 8357 tai leena.salo@outlook.com.

Leif Segerstam, kapellimestari • dirigent, Jan Lehtola, urut • orgel
Mikko Heiniö: Urkukonsertto (kantaesitys) • Orgelkonsert (uruppförande) 
Einojuhani Rautavaara: A Requiem in Our Time

Aphilan stipendi

Jaoimme joulukonsertissa 1000 € stipendin kontrabassonsoittaja Mikko Multamäelle. Kiitos panoksestasi!

Tulossa

Keskiviikkona 30.3.klo 18 tapaamme Park Hotellissa Leif Segerstamin. Seura tarjoaa tilaisuuden jäsenille, ulkopuolisilta maksu on 10 € sis. kahvit/juoman. Ilmoittaudu viim. 15.3. Leena Salo, puh 040 052 8357 tai leena.salo@outlook.com

Huhtikuussa pyrimme järjestämään soitinesittelyn, jossa stipendiaattimme Mikko Multamäki esittelisi soitintaan kontrabassoa sekä 2014 stipendiaatit Petri Tulonen ja Lauri Haapanen tulisivat esittäytymään.

Orkesterin jalkautumisviikko on 9.5. alkava viikko eli viikko 19 teemalla ”arjen kohtaamisia”. Merkitse kalenteriisi! Viikolle pyydämmekin vapaaehtoisia jakamaan orkesterin ohjelmia ja Aphilan mainosta.

Ystävällisin terveisin, Hallitus psta. Leena Salo, pj

Yhteistyökumppanimme Suomen Wagner-seura kutsuu

Ke 10.2. ke klo 18.00 Ravintola Old Bank, kabinetti Kirjasto, Aurakatu 3.

Ota lapsi/lapset mukaan Wagner-tilaisuuteen. Lapsille, lapsenlapsille, ystävien lapsille ja lapsenmielisille: Nukketeatteri Sytkyt ja Juha Laukkanen esittää: Onko laukussani lohikäärme? Nukkeooppera pelosta. Nukkenäyttelijä Juha löytää vanhan matkalaukun, jonka sisältä kuuluu oopperamusiikkia. Mikä on ooppera?

Keskustelun päätteeksi Wagnerin Siefried-oopperaan pohjautuva nukkesatu pojasta, joka halusi tietää mitä on pelko. Seikkailussa muun muassa tulen ympäröivä vuori ja tyttö, joka on nukkunut tuhat vuotta….Sopii 4-10-vuotiaille. Kesto n. 20 min.  Jäsenille lapsineen vapaa pääsy. Muilta kuin jäseniltä 5 €. Ravintola olettaa, että kaikki ostavat baaritiskiltä tullessaan itse esim. lasin viiniä, oluen tai kahvin/teen (lapsille 10.2. limsaa, pähkinöitä tms., 

Aphilalaisille mahdollisuus osallistua Suomen Wagner-seuran matkoille jäsenhintaan

4.3.2016 Parsifal Tukholmassa. Lähtö 4.3., ooppera 5.3., paluu 7.3. aamulla.

28.5.2016 Tristan ja Isolde Kansallisoopperassa Helsingissä

13.-18.7.2016 koko Ring  neljässä päivässä Itävallassa, Tiroler Festspiele Erl.

Tiedustelut ja ilmoittautumiset ensi tilassa peter.haggblom@kolumbus.fi tai puh  041 502 3984. ks. http://www.suomenwagnerseura.org

 

 

Turun filharmonisen orkesterin ystävät ry Esityslista

Åbo filharmoniska orkesters vänner rf Föredragningslista

VUOSIKOKOUS / ÅRSMÖTE

Aika/tid to 11.2.2016 klo 17.30 / torsdagen den 11 februari 2016 kl 18´7.30

Paikka/plats Ravintola Teini, Klubi-kabinetti / Restaurant Teini, Klubi-kabinett (Uudenmaankatu 1/Nylandsgatan 1)

1

Kokouksen avaaminen / Öppning av mötet

2

Kokouksen järjestäytyminen / Konstituering av mötet

Valitaan kokoukselle puheenjohtaja, sihteeri, kaksi pöytäkirjantarkastajaa ja tarvittaessa ääntenlaskijaa / val av mötets ordförande, sekreterare, två protokolljusterare och eventuella rösträknare

3

Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus / Mötets beslutförhet

4

Kokouksen esityslistan hyväksyminen / Godkännande av föredragningslistan

5

Esitetään vuosikertomus, tilinpäätös ja toiminnantarkastajan lausunto 2015 /

Föreläggande av bokslut och årsberättelse 2015, samt verksamhetsgransgares berättelse.

6

Päätetään tilinpäätöksen vahvistamisesta ja vastuuvapauden myöntämisestä hallitukselle ja muille vastuuvelvollisille / Beslut angående fastställandet av bokslutet och beviljandet av ansvarsfrihet för styrelsen och andra räkenskapsskyldiga.

7

Vahvistetaan toimintasuunnitelma, tulo- ja menoarvio sekä liittymismaksun ja jäsenmaksun suuruudet vuodelle 2016 / Fastställande av verksamhetsplan, budget och storleken på anslutningsavgiften och medlemsavgiften för år 2016

8

Valitaan hallituksen puheenjohtaja ja muut jäsenet /

Val av styrelsens ordförande och övriga medlemmar

9

Valitaan yksi tai kaksi toiminnantarkastajaa ja heille varatoiminnantarkastaja/t /
Val av en eller två verksamhetsgransgare och verksamhetsgransgaressuppleanter

10

Jäsenten terveiset yhdistyksen hallitukselle / medlemmarnas önskemål till styrelsen

11

Kokouksen päättäminen / mötets avslutning

Comments are closed.